YOU ARE HERE:

2012 HZP KÜTAHYA

e-Posta Yazdır PDF

Deutsch Drahthaar Derneği-VDD Gruppe Türkiye 2012 yılının son sınavı olan HZP'yi ( Herbstzuchtprüfung) 6-9 Eylül tarihlerinde Kütahya'da gerçekleştirdi. DD Weltverband ( Dünya Deutsch Drahthaar Birliği) ve VDD (Verein Deutsch Drahthaar) tarafından üretilecek köpekler için şart koşulan bu sınavdan gecen köpeklere diğer şartları da yerine getirdikten sonra üretim izni veriliyor. Bu ırkın genetik avcılık kabiliyetlerinin ve ırk standartlarının koruyabilmesin için uretim sınavlarina köpeklerin izin verilen yaş sınırını doldurmadan katılmaları çok önemli. Derneğimiz , düzenlediği bu sınavlarla hem Türkiye'deki DD ırkının standartlarının yükseltilmesine hem de ava başlamadan genç köpeklere iyi bir temel eğitim verilmesini hedeflemektedir. Bugüne kadar düzenlediğimiz sınavlarda öncelikle köpek sahipleri veya handler'ların tecrübesizliği ve/veya eğitim eksikliği göze carpmaktaydi. Her sene sınavlara katılmaya özen gösteren yetiştiricilerin köpeklerinin artık daha bilinçli ve doğru hazırlandığını görmek mutluluk veren ve bizleri daha da motive eden bir faktör oluyor. Henüz derneğimize üye olmamış veya üye olduğu halde sınavlara katılmamış üyelerimiz bilmelidirlerki, sahibi olduğunuz köpekler sınavlarda başarılı olup üretim izni almalarından sonra yavrularının gelecek senelerde sınavlarda başarılı olmaları sizleri en az keyifli bir av kadar mutlu edecektir. Hepimiz köpeklerimizi öncelikle av köpeği olarak yetiştirmek istiyoruz ancak temel egitim verilmeyen genç köpeklerin avda da çok başarılı olacaklarını düşünmek hayal olur. Zira genc köpeklerin avda kendi baslarına edinebilecekleri yanlış alışkanlıkları değiştirmek kolay olmaz. Dünya'nın kabul ettiği doğruları sadece takip etmemiz bile bize çok zaman kazandıracak ve köpekl erimiz daha da değerlenecek. Kendimizi dünya gerceklerinden soyutlamadan iyi taraflarını görmemiz bizim için kazanç olacak. Bu işi çok iyi bilsek zaten ülkemiz bu eşsiz meraları ile bir av cenneti olurdu. Dolayısı ile bu ırka gönül veren herkesi bir kere daha derneğimiz çatısı altında toplamaktan memnunluk duyacağımızı belirtmek isterim.

VDD ve DD-WEltverband üyeliklerimiz ile birlikte Almanya'dan getirebildiğimiz hakemler ile JGHV (Jagdgebrauchshundverband) ( Çokamaçlı Irklar Birliği) sınavlarını yapabiliyoruz. Kuruluşumuzdan beri gerçekleştirdiğimiz sınavlar sayesinde bu işi bizden en az yüzyıl önce yapmaya başlayanlar ile arayı çok hızlı kapatacagimiza inanıyorum. DD ile ilgili her konuda üyelerimize yardımcı olmak arzusundayim ve bu dernek varken gidecekleri başka her türlü yol ve tarz yanlış olacaktır. Bizimle aynı hedefleri ve heyecanı paylaşan tüm DD sevenlere kapımız açık.

5 Eylül Çarşamba gecesi, Ludwig Mittrup ( Richterobm ann), Siegfried Knoop ve Alex Geismann'dan oluşan hakem heyetimiz İzmir'e ulaştı ve Asbaşkanımız Can Kaya Fesci tarafından misafir edildikten sonra ertesi gün Kütahya'ya ulaştılar. Kendilerini karşılamamızı takiben akşamüstü meraları dolaştık. Onların da yorumu diğer yabancılarınki gibi oldu; Nasıl olurda bu meralarda doğal keklik,çil,tavşan, sülün olmaz... Hadi anlatın bakalım, neyi anlatacaksınız; avcımızın eğitimsizlikten gece avlandığını mı (tabii avlanmak denirse), üreme/yavrulama sezonu dinlemeden yokettiğini mi, kısacası avcılık etiklerine aykırı herseyi yaptığını mı, kanun kural tanımadıklarını mı, tabii kurallarına göre avcılık yapanları bu genellemenin dısında tutuyorum. Bütün suçun avcılarda olmadığı ve maalesef hükümetlerin gündemlerinde yaban hayatı ve doğayı korumak ile ilgili projeler ve yatırımlar bulunmadığını mı, arasıra göstermelik uygulamalar yaptıklarını mı ?

Meraları gezdikten sonra otelimize gelip sınavın programını yaptık. Cuma gunü ise göletleri gezerek su çalısmalarının yapılacağı yerlere karar verildi ve katılımcılar beklenmeye başlandı. Cuma gecesi sınava katılacak köpeklerin çoğunluğu otele gelmişti. Herkeste bir heyecan olduğu belliydi. Katılımcıların hepsine köpeklerini doğru çalıştırmaları halinde hiç bir sorun yaşamayacaklarını, bunun yarışma değil bir sınav olduğunu ve her sportif olayda olduğu gibi centilmenliğin ön planda olduğunu hatırlattım. Bu seneki HZP'ye yedi köpek kayıt yaptırmıştı. Üç kişilik bir hakem grubunun günde en çok dört köpek değerlendirdiğini gözünüzde bulundurursak iki günde sekiz köpeğe bakabilecekleri dolayısı ile yedi köpeğin iki gün için makul bir sayı olduğu ortaya çıkar. Gelecek sene daha fazla katılımcı olacağı gözünüzde bulundurarak sınavın Cuma hatta Perşembe günü başlayacağını şimdiden duyurmak isterim.

Cumartesi günü katılacak dört köpek sabah merada hazırdı ve sınav ferma calışması ile başladı, onu federwild schleppe (ördek sürüklemesi ) takip etti. Öğleden sonra su calışması, merada gezme, tüfek sesine tepki ve en son haarwild schleppe ( tavşan sürüklemesi ) ile o günkü sınav sona erdi. Hakemler katılımcılara sınavda köpekler ve handler ile ilgili görülen eksikleri ve hataları anlattılar. Puanların toplamını söylememekle birlikte katılan bütün köpeklerin sınavdan geçtiğini bildirdiler. Cumartesi sınava giren katılımcılar eminim o gece rahat bir uyku çekmiştir. Cumartesi gecesi gala yemeginde tüm katilimcilar ile birlikte yemek yedik ve bildiklerimizi paylastık. Pazar sabahı geriye kalan son üç köpek aynı sırayla çalısmalarını yaptılar ve onlar da sınavdan geçtiler. Sıra puanlamaların açıklanmasına geldiğinde heyecan doruktaydı ve ben bir kere daha katılanlara bunu bir yarışma haline getirmemelerini hatırlattım. Sonuçta hepimiz aynı takımdaydık ve sonuç ne olursa olsun yapılan herşey köpeklerimiz içindi. Her sınavda öğrendiğimiz onca şeye değerdi katılmak.

Hakemlerin ve bizlerin bu sınav ile ilgi li ortak görüşü organizasyonun ve sınavın gerçekleştiği meraların/göletlerin çok iyi seçildiği ve sınavın aksamadan tamamlanmasıydı. Sınavın sağlıklı yapılabilmesi için yaptıkları katkılardan dolayı Kütahya İl Çevre ve Orman Müdürlüğüne ve Dumlupınar Avcılık Atıcılık ve Yaban Hayati Koruma Federasyonu Başkanı Süleyman Yiğit'e çok teşekkür ederiz. Ve bu sınavın gerçekleşmesi için mera araştırması ve ilgili resmi kuruluşlar ile gerekli temasların sağlanması konusundaki çabalarından dolayı üyemiz Cem Çokdaş'a da hem şahsım hem de yönetim kurulumuz adına tekrar teşekkür ederim. Derneğimizin yurtdışında tanınması, VDD'nin grubu ve DD-Weltverband üyesi olmasındaki yüksek katkıları ve destekleri için VDD ve DD-Weltverband Baskanı , değerli dostum Dirk Frh.von Eller-Eberstein'a da sonsuz tesekkürler...Üyesi olduğum VDD Gruppe Porta Westfalica'dan hakemlik yapmaya gelen ve aynı zamanda tecrübelerini üyelerimizle yorulmadan paylaşan Başhakem( Richterobmann) Ludwig Mittrup, hakemler S iegfried Knoop ve Alex'e Geismann'a da çok teşekkürler.

Beraber çalıştığım çok değerli yönetim kurulu üyesi arkadaslarım Can Kaya Fesçi, Ayhan Kesim ve Bülent Özenc; derneğimize yaptığınız maddi ve manevi destekleriniz bizi ayakta tutuyor. Önümüzdeki senelerde daha iyilerine...

Türkiye'de kinolojik faaliyetler Köpek Irkları ve Kinoloji Federasyonu'nun kurulması ile daha bilimsel ve global düzeyde yapılmaya başlandı ve dolayısıyla köpeklerin saflığının korunması, kayıt altına alınması ve üretimlerinin kurallarına uygun olarak yapılması konusunda çok hızlı ilerlemeler kaydedildi. KIF'a kayıtlı köpek sayısının artması, yarışmaları ve sınavları daha da cazip hale getirdi, bu da ülkemizde köpeklere gönül vermiş herkes için bir hedef oldu. FCI Anlaşmalı Ortaklığımızın elde edilmesiyle uluslararası yarışmalar yapılmaya başlandı. Üye irk derneklerini çatısı altında toplayan federasyonun çalışmaları ırk derneklerinin sayılarının artmasıyla daha da y oğunlaşacak, bu konuda kendilerine destek olmak hepimiz için önemlidir. Ümit Özkanal ve ekibine de başarılar...

Türkiye'de sportif anlamda bu tarz organizasyonların artması sponsorlarla mümkün olacaktır. Özellikle av ve köpek sektöründe faaliyet gösteren kuruluşlara önemli gorevler düştüğünü hatırlatmak isterim. Derneğimiz üyelerinden de calışmalarımıza daha katkı vermelerini bekliyorum.

Gelecek organizasyonlarda görüşmek üzere.

AZİZ OMUR
DDD/ VDD Gruppe Türkiye
Yön.Kur.Başk.

Son Güncelleme ( Çarşamba, 29 Mayıs 2019 13:12 )