YOU ARE HERE:

2011 VJP İZMİR

DEUTSCH DRAHTHAAR DERNEĞİ'nin İZMİR'de ikincisini düzenlediği GENÇ KÖPEK SINAVI (GKS/VJP) 2-3 Nisan 2011 tarihlerinde yapıldı. Ondokuz köpeğin katıldığı sınavda onsekiz Deutsch Drahthaar ve bir Weimaraner yer aldı. Hakem olarak, Sırbistan Federasyonu'ndan Zarko MIKALACKI, Zlatko JOJKIC ve Türkiye Köpek Irkları ve Köpek Bilimleri Federasyonu'ndan Ömer BOROVALI görev yaptılar. Genç köpeklerin SONBAHAR ÜRETİM SINAVI ( SÜS/HZP)'den önce hazırlıklarının belirlendiği bu sınavda köpeklerin eğitimlerinden ziyade genetik kabiliyetleri değerlendirmede ön planda tutulur ve handlerların SÜS/HZP'ye daha bilinçli hazırlanmalarına yardımcı olur. Bu yıl yapılan sınava katılan köpeklerin ve handlerların geçen sınavlara göre daha da tecrübe kazandıkları ve sınavların amaçlarını ve prensiplerini daha iyi anlamaya başladıkları gözlendi. Geçen sınavlara ek olarak bu sınavda ''EN CENTİLMEN KATILIMCI'' plaket kazanmaya hak kazandı. Bu plaketin ilk sahibi Yüksel TAŞKIN oldu. Böyle bir değerlendirmeye gerek görülmesinin sebebi bu sınavların bir yarışma haline getirilmemesinin istenmeyen bir durum olması ve katılımcıları biribirleri ile yarışmak yerine dayanışma içinde olmalarının teşvik edilmesidir. 2011 yılının GKS/VJP'nda en yüksek puanı Kalinka vom WILDMEISTER isimli dişi köpek elde ederek kupayı kazandı.

Sınava giren köpekler, ırkları, puanları, sahipleri ve handlerları aşağıda belirtildiği gibidir;


1- Kalinka vom WILDMEISTER Göktürk BAĞDAN
2- Alug vom BEYPAZARI Cem ÇOKDAŞ
3- Karlo v.d. BERKELQUELLE Gökhan TÜRK
4- Kintus vom WILDMEISTER Aziz OMUR/ Erol CAN
5- Janko vom WILDMEISTER Aziz TUNA
6- Helen v.d. HAGEMÜHLE Yüksel TAŞKIN
7- Grief v.d HAGEMÜHLE Rıdvan KOCATAŞ
8- Arthus vom WILDMEISTER Can Kaya FESÇİ
9- Junker III v.d. WISSOWER KLINKEN Orhan TÜRKOĞLU
10- Janka vom WILDMEISTER Hakan İRA
11- Julius vom WILDMEISTER Ercan GÜNGÖR/ Emre HOŞTEN
12- Marko vom WILDMEISTER Tolga ŞAHİN/ Ayhan KESİM
13- Khan vom WILDMESISTER Hakan UYGUR
14- Şila III Şevket ÇOLAK
15- Beter Ramazan KİLLİ
16- Kalle v.d. BERKELQUELLE Mehmet TUNÇ
17- Jasper vom WILDMEISTER
Alphan AKAR / Metin ÖZTÜRK
18- Linus vom WILDMEISTER Murat KULAKOĞLU/ Erol CAN
19- Cessi- WEI Özgünay KAZIMOĞLU

Bu sınavın gerçekleşmesinde desteği olan Eukanuba firmasına, Sayın Vehbi Ertürk'e ve Veteriner Levent Durukan'a teşekkür ederiz.

DEUTSCH DRAHTHAAR DERNEĞİ Almanyadaki Verein Deutsch Drahthaar (VDD) ile yaptığı yakın temaslar ve çalışmalar sonucunda VDD grup başkanlarının katıldığı genel kurulda oy birliği ile grup olarak kabul edilmiştir. Türkiye'deki tüm Deutsch Drahthaar meraklılarına faydalı olacak bu gelişme en çok standartlarımızı yükseltmemiz için yol gösterecek ve bu ırkın ortaya çıkış amacına uygun üretilmesi ve korunmasını sağlayacaktır. VDD'den hakem, eğitici ve üretim sorumlularının Türkiye'de vereceği seminerler ile üyelerimizin daha bilinçlendirilmelerine ve dolayısı ile sahip oldukları ırkı daha iyi tanıyarak derneğimizin bugüne çalıştığı yönde ilerlemelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Sınavlarımızın JGHV hakemleri ile yapabilmek için de çalışmalara başlandı. Bu ırkın korunması ve geliştirilmesi için bizimle aynı düşüncede çalışmak isteyen herkesi derneğimize üye olmaya davet ediyoruz.

SONBAHAR ÜRETİM SINAVI'nda görüşmek üzere,
Aziz OMUR