YOU ARE HERE:

2010 HZP DÜZCE

Deutsch Drahthaar Derneği’nin düzenlediği HZP ( Sonbahar Üretim Sınavı) 9-10 Ekim 2010 tarihlerinde  EUKANUBA  sponsorluğunda Düzce’de yapıldı. DD ırkının genetik kabiliyetlerinin gelecek nesillere aktarılmasında önemli bir kriter olan bu sınav veya benzerlerine katılımların gittikçe artıyor olması doğru yolda ilerlediğimizin göstergesidir. Katılımın 14 köpekler sınırlandırıldığı bu sınavda ilk göze çarpan, handlerların geçen sınavlara göre kaydettiği önemli gelişme oldu. Hakemlikleri Sırbistan Federasyonundan ( KSS) Zarko MIKALACKI ve Zlatko JOJKIC yaptılar. Handler ve/veya eğitim hatalarından daha çok köpeklerin kabiliyetlerini değerlendiren hakemler bu işin anavatanı Almanya’daki yaklaşımla ve aynı seviyede bir tutum sergilediler ve katılan 14 köpekten 12’si sınavdan geçti. Bu yaklaşımın Türkiye’de yapılan bu tip organizasyonlara örnek teşkil etmesi gerekir. Henüz köpek eğitimi ve yönetimi konusunda yeterli tecrübeye sahip olmayan köpek sahiplerini teşvik edici olması açısından çok önemli olan bu konu maalesef  gözönüne alınmamaktadır. DDD düzenlediği sınavlarda bu konuya özellikle hassasiyetle yaklaşmıştır.

Bugüne kadar düzenlediğimiz sınavlarda köpeklerin aldıkları puanlar  üretim hakkı elde etmelerinini sağlamıştır. Dolayısı ile bu köpekler av öncesi doğru temel eğitim almışlar ve aynı zamanda genetik özelliklerini ispatlayarak nesillerini devam ettirmeyi haketmişlerdir. Yurdumuzda DD ırkına sahip arkadaşlarımızın bu eğitimlere ve sınavlara katılmaları derneğimizin birinci kuruluş amacına ( ‘’ DD ırkının saflığını ve genetik özelliklerini devam ettirmek’’) bağlı kalmak açısından daha doğru yol olacaktır. Sadece aynı ırktan oldukları için iki köpeğin eşleşmesi doğru değildir ve üretim konularında derneğimiz VDD ( Verein Deutsch Drahthaar) ile uyumlu olarak çalışmaktadır. Üretimde sağlanması gereken kriterler hassasiyetle takip edilmelidir. Bu konuyu henüz önemsememiş DDD üyeleri veya üye olmayan DD sahiplerinin derneğimize başvurarak yardım alması Türkiye’de bu ırkın doğru tanınması için doğru seçim olacaktır. 2010 yılı sonu itibari ile derneğimizde önemli düzenlemeler yapılacağını duyurmak isterim. Tüm DD sahiplerine aynı yakınlıkta olup herkese bu konuda yardımcı olacağımızı belirtmek isterim.

7 Ekim Cuma gününden itibaren Düzce’ye ulaşmaya başlayan katılımcılar 8 Ekim Cumartesi sağnak yağmur altında daha önce Pazar günü yapılması gereken  su çalışmasına katıldılar. Bunun sebebi yağmurda kara çalışmasının köpekler için çok zorlaşacağı ve hatta sürükleme konusunda yerde hiç koku kalmayacağı idi. Su çalışmasında  köpeklerde ve handlerlarda göze çarpan gelişme kendini ertesi gün kara çalışmasın da gösterdi. Bu yılki HZP’de kupa Murat Kıvılcım Turhan’ın sahibi olduğu Eros vom WILDMEISTER’in oldu.

Derneğimiz Düzce grubunun kusursuz düzenleği organizasyon Cumartesi akşamı Eukanuba’nın  katkılarıyla verilen gala yemeği ve Pazar sınav sonrası yapılan yemekli ödül töreni ile sona erdi. Sınavın organizasyonunda emeği geçen ve birçok zorluklara rağmen sınava katılan herkese teşekkür ederim.

Aziz OMUR

Sınavı geçen köpekler ve puanları:

1- Eros vom WILDMEISTER Murat K.Turhan
2- Gipsy vom WILDMEISTER Emre Üre
3- Zorro v.d.DACHSWIESE Ali Tütüncü
4- Jessi v ISSELUFERDAGTOR Selman Kök
5- Anka vom FUCHSGARTEN Can K. Fesçi
6- Asil vom YILMAZ Uğur Leylek
7- Caja vom WETSCHAUSEN Cemil Tirikon
8- Zero v.d. DACHSWIESE Ayhan Kesim
9- Cunda vom BALIKESIR Uğur Leylek
10- Tasso vom ESTERECH Bülent Höngül
11- Bora III v. BÖCKENHAGEN Yavuz Kurtuluş
12-Ivan vom WILDMEISTER Emre Üre

Bu sınavın gerçekleşmesinde desteği olan Eukanuba firmasına, Sayın Vehbi Ertürk'e ve Veteriner Levent Durukan'a teşekkür ederiz.

DEUTSCH DRAHTHAAR DERNEĞİ Almanyadaki Verein Deutsch Drahthaar (VDD) ile yaptığı yakın temaslar ve çalışmalar sonucunda VDD grup başkanlarının katıldığı genel kurulda oy birliği ile grup olarak kabul edilmiştir. Türkiye'deki tüm Deutsch Drahthaar meraklılarına faydalı olacak bu gelişme en çok standartlarımızı yükseltmemiz için yol gösterecek ve bu ırkın ortaya çıkış amacına uygun üretilmesi ve korunmasını sağlayacaktır. VDD'den hakem, eğitici ve üretim sorumlularının Türkiye'de vereceği seminerler ile üyelerimizin daha bilinçlendirilmelerine ve dolayısı ile sahip oldukları ırkı daha iyi tanıyarak derneğimizin bugüne çalıştığı yönde ilerlemelerine yardımcı olmayı amaçlıyoruz. Sınavlarımızın JGHV hakemleri ile yapabilmek için de çalışmalara başlandı. Bu ırkın korunması ve geliştirilmesi için bizimle aynı düşüncede çalışmak isteyen herkesi derneğimize üye olmaya davet ediyoruz.

SONBAHAR ÜRETİM SINAVI'nda görüşmek üzere,
Aziz OMUR