YOU ARE HERE:

2010 VJP İZMİR

DEUTSCH DRAHTHAAR DERNEĞİ’nin düzenlediği GENÇ KÖPEK SINAVI (GKS-DDD) 17-18 Nisan 2010 tarihlerinde İzmir’de yapıldı. Deutsch Drahthaar ırkının Almanya’da yapılan sınavlarından olan VJP ( Verbandsjugendprüfung- Genç Köpek Sınavı) ile aynı kurallara sahip olan bu sınavın amacı genç köpeklerin eğitimden önce genetik kabiliyetlerini test etmektir. Dört farklı bölümden oluşan sınav ilk olarak köpeklerin tavşan izine olan ilgilerinin değerlendirilmesi ile başlar, ferma bölümünü takiben merada gezme stilleri ve tüfek sesine olan tepkilerinin test edilmesiyle sona erer. Köpeklerin genç ve henüz eğitimlerinin başlangıcında olmaları gözönüne alınarak her köpeğe birçok şans verilmesi gerekir. Bu sınavda köpeklerin yaptıkları yanlışlardan ziyade genetik olarak sahip oldukları özellikleri gözlemlenmeli ve SONBAHAR ÜRETİM SINAVI ( SÜS-DDD) için eksikleri belirlenmelidir.

Derneğimizin Ege Bölgesinde düzenlediği ilk organizasyon olan GKS-DDD, 22 köpeğin başvurduğu bu sınav baştan sona pürüzsüz işleyişi ile bir ilke imza atmıştır. Kırklareli, Tekirdağ, İstanbul, Düzce, İzmir, Adana,Afyon, Osmaniye, Antalya gibi Türkiye’nin çeşitli kentlerinden gelen katılımcıların yer aldığı sınavda Test Direktörü olarak Ömer Borovalı hakem olarak Sırbistan Federasyonun’dan Zarko Mikalacki ve Zlatko Jojkic, hakem asistanları olarak da Mehmet Kuşçuoğlu ve Tolga Şahin görev yapmışlardır. Sınav sırasında Vet. Hek. Levent Durukan merada herhangi bir acil duruma müdahale etmek üzere hazır bulunmuş fakat böyle bir durum ile karşılaşılmamıştır. Derneğimiz üyeleri Aziz Tuna, Dinçer Tutar sınav günlerine göre değişimli olarak Saha Görevlisi Ömür Çetin’e yardımcı olmuşlardır.

Sınav süresince hakemler köpeklerin daha iyi performans verebilmeleri için birçok köpeğe tekrar şans vermişler ve sadece iyi hazırlanmadıkları gözlenen köpekler sınavda başarısız olmuşlardır. Bu sayı sadece 4 köpekte kalmış olup, sınavın amacına uygun olarak katılanların sadece ufak bir bölümüdür.

Dernek yönetim kurulu, üyeler, katılımcılar, davetliler ve görevliler, Ildırı Akay Garden Resort’ta konaklayıp gündüzleri de Birg-i Hünkar Restoran’da ağırlandılar. Her iki işletme de misafirlerine kusursuz servis ve ilgi sundular.

Deutsch Drahthaar Derneği’ne bu organizasyonda ana sponsorları Eukanuba mama firmasının yanında Vehbi Ertürk keklik temini ve Vet. Hek. Levent Durukan ise medikal açıdan destek olmuşlardır.

Asıl amacı genç ve henüz av eğitimi almamış köpekleri değerlendirmek olan bu sınava sadece 2010 yılına mahsus olmak üzere daha yaşlı köpekler de kabul edilmekle beraber sınavın en yüksek puanını alan genç köpeğe verlen kupayı sahipliğini ve handlerlığını Ali Tütüncü’nün Zorro von der Dachswiese isimli Deutsch Drahthaar ırkı köpek toplamda aldığı 60 puan ile kazanmıştır. Derneğimizin 9-10 Ekim 2010 tarihlerinde düzenleyeceği SONBAHAR ÜRETİM SINAVI Düzce’de yapılacaktır.

GENÇ KÖPEK SINAVI(GKS-DDD) Sınavının fotoğraflarını ALBÜM bölümünde izleyebilirsiniz.

Sınavı geçen köpekler:

1- ZORRO v.d. DACHSWIESE ALİ TÜTÜNCÜ
2- ISABEL vom WILDMEISTER ANIL EREL
3- ZAMBO FANTASTIC OF MIKI MURAT TAŞ
4- HEKTOR vom WILDMEISTER CAN KAYA FESÇİ
5- GİPSY vom WILDMEISTER EMRE ÜRE
6- ÇUKUR YÜKSEL TAŞKIN
7- ZERO v.d. DACHSWIESE AYHAN KESİM
8- CAYNA vom BALIKESİR
EROL CAN
9- GRAF vom WILDMEISTER
AZİZ TUNA
10- ANKA vom FUCHSGARTEN
CAN KAYA FESÇİ
11- IVANKA  vom  WILDMEISTER
EMRE ÜRE
12- CAJA v.WETSCHHAUSEN
CEMİL TİRİKON
13- IGOR vom WILDMEISTER
NEDRET KARAKURT
14- IŞIL
BARIŞ YILDIRIM
15- IVAN vom WILDMEISTER MEHMET UYGUN
16- ARON III v BÖCKENHAGEN
NURİ HIZEL
17- BORİS
DİNÇER TUTAR
18- TANGO
ŞAKİR KESER
19- IGOR vom WILDMEISTER NEDRET KARAKURT
20- GOFFEE
ŞEVKET ÇOLAK
21-BODO VOM ROSENVEHN
TURGAY SULU
22- BORA III v BÖCKENHAGEN
YAVUZ KURTULUŞ